Izvod iz uvoda
Unatoč napretka u prevenciji bolesti srca i krvnih žila, kardiovaskularne bolesti su i dalje jedan od vodećih uzroka pobola i smrti diljem svijeta. Smatra se da je jedan od temeljnih razloga to što se nedovoljna pozornost posvećuje primordijalnoj i primarnoj prevenciji aterosklerotske kardiovaskularne bolesti, koja treba početi u dječjoj dobi, odnosno u prenatalnom periodu. Pravodobnim i odgovarajućim preventivnim pristupom moguće je utjecati na usporavanje ili sprječavanje progresije aterosklerotskih promjena krvnih žila, što će prouzročiti sprječavanje preranog kliničkog ispoljavanja kardiovaskularne bolesti.
Knjiga daje sveobuhvatan pregled pedijatrijskih značajki aterosklerotske kardiovaskularne bolesti. Strukturirana je u pet poglavlja: u prvom poglavlju se prikazuju temeljne činjenice o epidemiologiji kardiovaskularne bolesti s posebnim osvrtom na dječju dob; u drugom poglavlju je prezentirana patogeneza i patologija ateroskleroze; treće poglavlje prikazuje biokemijske osnove aterosklerotske kardiovaskularne bolesti usredotočene na pedijatrijske značajke, a četvrto i peto poglavlje obrađuju kardiovaskularne faktore rizika s naglaskom na temeljni dijagnostičko-terapijski pristup kao i temeljne preporuke prevencije ateroskleroze i kardiovaskularnih rizika u dječjoj dobi.
Knjiga je namijenjena prvenstveno liječnicima primarne zdravstvene zaštite, tj. liječnicima pedijatrima, liječnicima školske medicine, liječnicima obiteljske medicine i doktorima medicine, studentima fakulteta medicinskog i zdravstvenog usmjerenja, medicinskim sestrama/tehničarima i svim stručnjacima koji se u svom svakidašnjem radu susreću s problematikom aterosklerotskih kardiovaskularnih faktora i rizika u dječjoj dobi.
Sarajevo | Zagreb, augusta /kolovoza 2022. Autori: Lutvo Sporišević, Aida Mujkić, Jozo Ćorić, Anes Jogunčić
“Djelo je izvorno, ne postoje istovjetna djela po sadržaju, temi i kvaliteti. Teorijska i metodološka elaboracija obrađenih područja je dobra. Ova knjiga spaja epidemiologiju i patofiziologiju ateroskleroze s čimbenicima rizika u djetinjstvu i adolescenciji i njihovim utjecajem na kardiovaskularno zdravlje. Značaj ove knjige je u tome što donosi bazična znanja o aterosklerozi kao i kliničke smjernice koje pomažu liječnicima u prepoznavanju i liječenju djece i adolescenata pod najvećim rizikom od razvoja preuranjene ateroskleroze u kasnijem životu.”
Doc. dr. sc. Vesna Herceg-Čavrak, dr. med., specijalist pedijatrije, uža specijalnost pedijatrijska kardiologija, Libertas međunarodno sveučilište Zagreb Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek Zdravstveno veleučilište Zagreb
“Riječ je o izvornom djelu koje se temelji na najnovijim spoznajama u području aterosklerotske kardiovaskularne bolesti. Pokriva područja od epidemiologije kardiovaskularne bolesti, patogeneze ateroskleroze do kliničkih smjernica prevencije ateroskleroze i kardiovaskularnih rizika u djece i adolescenata. Na temelju uvida u dostupnu literaturu ne postoje rukopisi istovjetnog sadržaja i kvalitete. Knjiga je namijenjena širokom krugu čitateljstva, od studenata medicine, specijalizanata pedijatrije, poglavito pedijatrijskih kardiologa, liječnika obiteljske medicine do internista-kardiologa s posebnim interesom za tranziciju pedijatrijskih bolesnika.”
Prof. dr. sc. Marija Jelušić, dr. med., specijalist pedijatrije, uža specijalnost pedijatrijska reumatologija, pedijatrijska alergologija i klinička imunologija, redovita profesorica Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
“Rukopis predstavlja izvorno djelo, u koje su ugrađene najnovije spoznaje o aterosklerotskoj kardiovaskularnoj bolesti, čiji je sadržaj iznesen pregledno i jasno. U ovoj je knjizi jasno opisana epidemiologija kardiovaskularne bolesti, patofiziologija ateroskleroze, biokemijske karakteristike aterosklerotske kardiovaskularne bolesti, faktori rizika za razvoj ateroskleroze u djece i adolescenata. Značaj ove knjige je u tome što povezuje nastanak i razvoj ateroskleroze s faktorima rizika i bitnim kliničkim smjernicama prevencije ateroskleroze i kardiovaskularnih rizika u djece i adolescenata, što će budućim liječnicima, kao i drugim zdravstvenim radnicima, pomoći u prepoznavanju, prevenciji i liječenju djece pod najvećim rizikom od razvoja prijevremene kardiovaskularne bolesti.”
Prof. dr. sc. Miralem Musić, dr.med. Katedra za patofiziologiju redovni profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu